Bambus jest jednym z najchętniej wybieranych elementów dekoracyjnych, a to ze względu na jego egzotyczny i stylowy wygląd. We Wschodniej kulturze uważany jest za symbol szczęścia i dobrobytu. Hodowla bambusa w doniczce w domu, na tarasie, czy balkonie jest prosta, jednak wymaga zasady kilku podstawowych zasad, które pozwolą Ci cieszyć się zdrową, ładnie wyglądającą rośliną przez długi czas.

Jak hodować bambusa w doniczce? W domu na tarasie i balkonie, to pytanie, które często pojawia się wśród miłośników roślin. Aby bambus dobrze się rozwijał, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Do najważniejszych z nich należą: umiarkowane nasłonecznienie, odpowiednie nawodnienie, temperatura oraz jakość podłoża.

Bambusy uwielbiają słońce, ale z drugiej strony zbyt mocne, bezpośrednie promienie mogą spowodować przypalenia liści. Dlatego najbardziej optymalnym miejscem do hodowli są jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione pomieszczenia, tarasy, lub balkony. Można je także uprawiać na zewnątrz, ale tylko w okresie letnim. Ważne jest jednak, by zimą przenosić donice do pomieszczeń, gdzie temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Nawodnienie to kolejny kluczowy aspekt. Bambus zalicza się do roślin żądnych, stąd powinien być regularnie podlewany. Woda nie powinna jednak stać w doniczce, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni. Szczególną uwagę na to, by podłoże było stale wilgotne, powinniśmy zwrócić w sezonie letnim oraz w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Podłoże dla bambusa powinno być przepuszczalne, najlepiej żyzna ziemia ogrodowa zmieszana z piaskiem. Warto do niej dodać odrobinę gliny czy perlitu, które zapewnią odpowiednie nawilżenie. Ważne jest również, aby wymieniać ziemię raz na 2-3 lata.

Jak hodować bambusa w doniczce? W domu na tarasie i balkonie — to pytanie jest ważne także w kontekście nawożenia. Bambus należy do roślin intensywnie rosnących, dlatego potrzebują one regularnego nawożenia. Polecane jest stosowanie nawozów mineralnych, które mają równowagę między azotem, fosforem i potasem. Dobrym rozwiązaniem jest też używanie nawozów organicznych, takich jak kompost czy obornik.

Bambus w doniczce to nie tylko piękna dekoracja, ale także roślina o relaksującym działaniu. Warto zatem podjąć trochę wysiłku, aby twój własny, domowy bambus mógł rosnąć zdrowo i pięknie przez wiele lat.